През 2024 година в България са се родили 50 673 бебета, според данни на Министерството на здравеопазването. Статистиката се базира на информация от родилните отделения в страната, а окончателните цифри ще бъдат уточнени от Националната статистика през април.
За поредна година броят на родените момчета е малко по-голям от този на момичетата. Същевременно, делът на ражданията чрез цезарово сечение е намалял до 45,5%, в сравнение с 47% през 2022 година.
Наблюдава се сериозно намаляване на броя на ражданията в България през последните десетилетия. През 1990 година са родени над 100 000 деца, докато през 2020 година този брой за първи път падна под 60 000. Въпреки това, коефициентът на раждаемост, измерващ броя на живородените деца на 1000 души, остава стабилен и дори е по-висок от средния за Европейския съюз.
На регионално ниво, най-висока раждаемост се отчита в област Сливен с 12,5 промила, докато най-ниска е в Габрово, Перник и Смолян.
Повече от половината от новородените деца са извънбрачни, като в 80% от случаите има данни за бащата, което показва, че много от родителите живеят заедно без официален брак.
Средната възраст на майките при първо раждане продължава да се увеличава и вече е близо 28 години. Най-младите майки са в Сливен, със средна възраст от 22 години, а най-възрастните – в София, със средна възраст от 31 години.
Ражданията от жени на и над 40 години съставляват около 5% от общия брой, като този дял расте, а броят на ражданията от непълнолетни майки намалява.