Днес православната църква почита паметта на Св. Параскева Епиватска, известна у нас като Петка Българска. Празникът е популярен като Зимен Петковден и отбелязва прехода към зимата според народните вярвания. Света Петка е почитана като закрилник на дома и семейството, а денят ѝ е свързан с началото на сватбите и годежите. В народната традиция тя е считана за покровител на раждането и плодовитостта.
Петковден бележи края на земеделската работа, когато реколтата е прибрана и есенната сеитба приключена. Народът казва: „На Петковден ралото да ти е под стрехата“, което символизира края на активния труд на полето. В този ден се правят курбани и се месят обредни хлябове. На трапезата обикновено присъстват гювеч с овнешко, курбан чорба, сарми и други традиционни ястия.
Св. Петка Епиватска е живяла в периода X-XI век и е родом от Епиват, Тракия, от български родители. Нейният живот и чудеса са описани от св. патриарх Евтимий. През 1238 г. мощите ѝ са пренесени във Велико Търново, където почиват до падането на България под османска власт. Днес мощите ѝ се намират в катедралата в Яш, Северна Румъния, където привличат поклонници от целия свят.
Имен ден празнуват Параскева, Петко, Пенчо, Петкан, Пеньо, Пенко, Петкана и Кева.