Екип от изследователи от Нюйоркския университет в Абу Даби, в сътрудничество с университета „Джилин“, разработи уникален кристален материал, способен да събира вода от въздуха без необходимост от енергия. Иновативната технология, наречена „Кристалите на Янус“, е вдъхновена от природата и предлага ново решение за справяне с недостига на вода в сухите региони.
Кристалите използват механизъм, наподобяващ този на пустинните бръмбари и гущери, които улавят влагата чрез хидрофилни (привличащи водата) и хидрофобни (отблъскващи водата) зони на телата си. По подобен начин материалът има две ясно разграничени области: едната събира водните молекули, а другата ги транспортира към място за съхранение.
„Кристалите на Янус“ са изработени от органични съединения с висока химическа и механична гъвкавост. Те са тънки, прозрачни и позволяват учените да наблюдават в реално време процеса на извличане на вода.
Тази технология е значително по-екологична и икономична в сравнение със съвременните методи, които изискват високи енергийни разходи. Кристалите могат да извличат влага дори при ниска концентрация във въздуха, което ги прави особено подходящи за зони с ограничен достъп до водоизточници.
„Използването на този материал в индустриален мащаб може да бъде истински пробив,“ заяви проф. Панас Наумов, ръководител на изследването. Той подчерта, че технологията има потенциал да осигури вода за населението в сухи райони, при извънредни ситуации и за повишаване на ефективността в селското стопанство.