Финансистът Борис Петров коментира вчерашния бойкот на големите търговски вериги, който според него вероятно ще има краткосрочен ефект върху оборотите им, но е „повече пиар акция“. Той посочи, че инициативата, водена от политически фигури като Мая Манолова, може да се разглежда като част от предизборна кампания и няма да реши проблема с високите цени.
„Търговията на дребно е последната фаза на веригата на доставка, и цените се формират по цялата верига, която включва поне 6 стъпки до крайния потребител“, обясни Петров в предаването „Преди всички”. Той подчерта, че регулаторите трябва да започнат по-задълбочен анализ на цялата верига, като добави, че законодателството в ЕС предлага достатъчно възможности за намеса.
Финансистът припомни негативния опит от времената на Жан Виденов, когато мерки като налагане на ценови тавани водеха до дефицити и производителите намираха алтернативни пазари. Според него България не може да се откъсне от глобалната верига на доставки, в която цените се определят в зависимост от търсенето и предлагането.
Борис Петров също отбеляза, че големите търговски вериги имат предимство пред малките магазини благодарение на мащаба на тяхната дейност, което им позволява да договарят по-добри цени с доставчиците, включително от чужбина. Той добави, че цените в България са сравнително по-ниски от тези в Европа и има ценови предимства в някои сегменти.
По въпроса за бюджета, Петров подчерта, че увеличаването на данъците ще доведе до повишаване на цените, а разходите за заплати трябва да се увеличават в рамките на инфлацията. Той изрази оптимизъм относно възможността за постигане на 3% дефицит и смята, че подобен бюджет ще премине през Народното събрание без сериозни проблеми.