Археолози откриха забележителни находки при разкопки на терена, предназначен за нова автогара в Созопол. На дълбочина над 6 метра те откриха руини от средновековен манастир, датиран към края на 11 век. В манастира е имало църква, от която са разкрити около две трети от наоса и се проучва притворът. Директорът на Археологическия музей в Созопол, Димитър Недев, съобщи, че северното крило на манастира включва три помещения. Манастирът е съществувал до средата на 13 век.
След втората четвърт на 12 век около манастира се образувал голям християнски некропол, който продължил до втората половина на 13 век. Археолозите открили множество находки от живота в манастира, включително канделабри и белоглинени керамични съдове с подглазурна украса, които позволяват точно датиране, както и монети от времето на Комнините.
Намерени са и няколко реликварии, кръст с орнаменти от полускъпоценни камъни и обеци – рядкост за християнските погребения от този период. В края на 13 век манастирът и църквата били унищожени от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглени и обгорелите стенописи. Сред тях са открити части от лица на светци и надписи, които ще бъдат реставрирани.
След унищожаването на църквата, върху нея е изграден път. Директорът на Археологическия музей в морския град Димитър Недев смята това за необичайно и предлага улицата да се запази и експонира в бъдещата автогара. Проучени са над 120 погребения, а ако се преброят и препогребванията, броят им надхвърля 160. Църквата е изградена върху по-ранно християнско или византийско некрополно пространство, като са разкрити и гробове от римски и елинистичен период.
Разкопките ще продължат през есента с подкрепата на Община Созопол и под наблюдението на комисия от Министерството на културата.