На предстоящите избори на 9 юни за депутати в 50-ото Народно събрание и Европейския парламент, избирателите ще имат възможност да избират между хартиена бюлетина и машина за гласуване. Тази опция ще бъде достъпна само в секциите с над 300 избиратели. В по-малките секции, както и при гласуване с подвижна избирателна кутия, в лечебни заведения, домове за стари хора, специализирани институции за социални услуги и на плавателни съдове под българско знаме, ще се гласува само с хартиени бюлетини.
КАК СЕ ГЛАСУВА?
Поради едновременното провеждане на избори за европейски и национален парламент, ще има две отделни бюлетини. Хартиените бюлетини ще се различават по цветове: бюлетината за Народното събрание ще бъде със зелена лента на гърба, а за Европейския парламент – със синя. Те ще бъдат отпечатани на непрозрачна хартия и ще имат осемцифрен номер в долния десен ъгъл, който се откъсва след гласуването.
На гърба на всяка бюлетина ще има място за два печата от секционната избирателна комисия (СИК). От лявата страна ще бъдат вписани имената на всички партии и коалиции, както и имената на независимите кандидати. Вдясно ще има кръгчета за отбелязване на преференции с номера от 101 нагоре и възможност за гласуване с „Не подкрепям никого“.
Гласуването се извършва зад параван, за да се гарантира тайната на вота. Бюлетините се сгъват и пускат в прозрачна урна, като се внимава вотът да не бъде показан, за да не стане недействителен.
В изборния ден избирателят се легитимира пред член на секционната избирателна комисия с лична карта (или зелен паспорт за родените до 31.12.1931 г.). След вписване в списъка, той получава бюлетините, които се откъсват от кочана и на гърба им се поставя печат от СИК. Избирателят трябва предварително да заяви дали ще гласува и в двата избора, или само в единия. В секциите в чужбина извън ЕС ще се гласува само за национален парламент.
След като вземе бюлетината, избирателят застава зад паравана за гласуване. Там той отбелязва своя вот, като поставя знак Х или V в квадратчето с номера на избраната от него партия, коалиция или независим кандидат, или в квадратчето „Не подкрепям никого“. Отбелязването е валидно само ако е направено с химикал, пишещ със син цвят.
Избирателят може също така да отбележи преференция за определен кандидат от листата на предпочитаната политическа формация. Това се прави, като се постави знак Х или V в съответното кръгче до номера на кандидата. Натрупването на достатъчно преференции може да придвижи кандидата напред в листата. При парламентарни избори това става с поне 7% от гласовете за листата, а при избори за Европейския парламент прагът е 5%.
След като отбележи своя вот, избирателят сгъва бюлетината така, че да не се вижда как е гласувал. Той излиза от кабината и подава сгънатата бюлетина на член на секционната избирателна комисия (СИК), който сверява номера на бюлетината с номера на кочана, от който е откъсната. Ако номерата съвпадат, номерът се откъсва и поставя в отделна кутия, а върху бюлетината се поставя втори печат. След това избирателят пуска бюлетината в прозрачната урна и полага подпис в избирателния списък.
КАКВО СТАВА ПРИ ГРАШКА?
Ако избирателят допусне грешка при гласуването, той може да върне сгънатата сгрешена бюлетина на СИК и да получи нова. Това може да се направи само веднъж. Сгрешената бюлетина се унищожава без да се разгъва, като се надписва „Сгрешена“, подпечатва се и се подписва от председателя, секретаря и един член на комисията, предложени от различни партии и коалиции. Тези бюлетини се описват в протокола на комисията.
Ако номерът на сгрешената бюлетина не съвпада с номера на кочана, тя се обявява за недействителна и това се отбелязва върху бюлетината и в графа „Забележки“ на избирателния списък. Избирателят няма право да гласува повторно. Гласовете са недействителни, ако в бюлетината има специални символи като букви, цифри или други знаци.